GV6P500H
GV6P500H
Motor circuit breaker, TeSys GV6, 3P, 500A, Icu 70kA, thermal magnetic - Schneider Electric - GV6P500H
Automation
+VAT
+VAT
SAVE 25% OFF List Price
Downloads
TeSys GV motor circuit breaker, 3 poles (3P), 500A/690V, for protection of 3-phase motors 200-250kW@400V. It provides thermal magnetic protection and additional protections, breaking capacity Icu 70kA, start-stop control by rotary handle, connection for bars or cables with lugs (direct connection of cables with additional connectors). Thermal protection adjustable by dials with a setting current Ir in range 250-500A and a selectable tripping class 5, 10 or 20, magnetic protection at 13 In. Additional protections with fixed pick-up include short time delay protection Isd at 13 Ir, phase unbalance and loss protection. It makes internal locations available for additional auxiliary contact blocks (OF, SD), and voltage trip units (MN, MX). Multi standards certified (IEC, UL, CSA, CCC, EAC, Marine), Green Premium compliant (RoHS/REACh).
Brand
Schneider Electric
Range
TeSys Giga circuit-breakers
Part No
GV6P500H
Weight (kg)
5.98 kg
Type
TeSys GV5, GV6
Datasheet for GV6P500H - Motor circuit breaker, TeSys GV6, 3P, 500A, Icu 70kA, thermal magnetic - Schneider Electric - GV6P500H