GV4LE25S6
GV4LE25S6
TeSys GV4 - magnetic circuit breaker - 25A 3P - with compression lug - Schneider Electric - GV4LE25S6
+VAT
SAVE 25% OFF List Price
Downloads
TeSys GV motor circuit breaker, 3 poles (3P), 25A/690V, for protection of 3-phase motors 5.5-11kW@400V. It provides magnetic protection, breaking capacity Icu 100kA@400V, start-stop control by toggle, connection for bars or cables with lugs. Magnetic protection adjustable by dial, setting range 6-14 In. It makes internal locations available for additional auxiliary contact blocks (OF, SD), and voltage trip units (MN, MX). To be used in association with a class 10 or 20 thermal overload relay to complete motor protection. Multi standards certified (IEC, CCC, EAC, Marine), Green Premium compliant (RoHS/REACh).
Part No
GV4LE25S6
Weight (kg)
1.49 kg
Type
TeSys Deca - frame 4
Datasheet for GV4LE25S6 - TeSys GV4 - magnetic circuit breaker - 25A 3P - with compression lug - Schneider Electric - GV4LE25S6
Download
You might also be interested in
Automation
LRD03
TeSys LRD thermal overload relays - 0.25...0.4 A - class 10A - Schneider Electric - LRD03