LC1DT25U7
LC1DT25U7
TeSys D contactor - 4P(4 NO) - AC-1 - <= 440 V 25 A - 240 V AC 50/60 Hz coil - Schneider Electric - LC1DT25U7
+VAT
SAVE 26% OFF List Price
Downloads
TeSys D contactor, 4 poles (4NO), for non-inductive load applications up to 25A/440V AC-1. It provides a 240V 50/60Hz AC coil, 1NO+1NC built-in auxiliary contacts (NC mirror certified), connection by screw clamp terminals. For operating rates until 3600 cycles/hour and environments until 60°C, it procures high reliability and durability. Compact (45mm width), DIN-rail mounting or screw fixing. Multi standards certified (IEC, UL, CSA, CCC, EAC, Marine).
Part No
LC1DT25U7
Weight (kg)
0.39 kg
Width
45
Rated control supply voltage AC 50 Hz
240 Volt
Rated control supply voltage AC 60 Hz
240 Volt
FALSE
Operating voltage AC 50 Hz
440 Volt
Depth
92
Operating voltage AC 60 Hz
440 Volt
Rated operation current Ie at AC-1, 400 V
Height
85
Voltage type for actuating
AC
Datasheet for LC1DT25U7 - TeSys D contactor - 4P(4 NO) - AC-1 - <= 440 V 25 A - 240 V AC 50/60 Hz coil - Schneider Electric - LC1DT25U7