LC1D25FD
LC1D25FD
TeSys D contactor - 3P(3 NO) - AC-3 - <= 440 V 25 A - 110 V DC coil - Schneider Electric - LC1D25FD
+VAT
SAVE 26% OFF List Price
Downloads
TeSys D contactor, 3 poles (3NO), for motor control applications up to 25A/690V AC-3/3e (11kW@400V). It provides a 110V DC coil with transient suppressor module, 1NO+1NC built-in auxiliary contacts (NC mirror certified), connection by screw clamp terminals. For operating rates until 3600 cycles/hour and environments until 60°C, it procures high reliability and durability. Compact (45mm width), DIN-rail mounting or screw fixing. Multi standards certified (IEC, UL, CSA, CCC, EAC, Marine).
Brand
Schneider Electric
Range
TeSys Deca contactors
Part No
LC1D25FD
Weight (kg)
0.58 kg
Type
TeSys Deca contactors
Type of electrical connection of main circuit
Screw connection
Width
45
Rated operation power at AC-3, 400 V
11
Number of normally open contacts as main contact
Number of auxiliary contacts as normally closed contact
Number of auxiliary contacts as normally open contact
Modular version
FALSE
Depth
101
Rated operation current Ie at AC-1, 400 V
Rated control supply voltage DC
110 Volt
Rated operation current Ie at AC-3, 400 V
Height
85
Voltage type for actuating
DC
Datasheet for LC1D25FD - TeSys D contactor - 3P(3 NO) - AC-3 - <= 440 V 25 A - 110 V DC coil - Schneider Electric - LC1D25FD