SSD1A320BDRC1
SSD1A320BDRC1
Harmony, Solid state relay, 20 A, DIN rail mount, random switching, input 4...32 V DC, output 48...600 V AC - Schneider Electric - SSD1A320BDRC1
Control
+VAT
+VAT
SAVE 25% OFF List Price
Downloads
This solid state DIN rail mounted relay belongs to the Schneider Electric Harmony solid state relays range. This electrical relay mounts on 35mm DIN rail and comes with a secure mounting latch. This is a 20A power rated relay with relay type configuration and random switching. This single-phase relay has a IP20 built-in heat sink and a built-in transient overvoltage protection. It is controlled with a 4Vdc to 32Vdc input, has a rated load voltage of 48Vac to 600Vac. It also has a LED input voltage status indicator and clip-in legend for easy identification. It weighs 0.280Kg and its dimensions are, 22.5mm wide, 116.6mm deep, 93.2mm high. It is the ideal solution for packaging, plastic molding, textile, and heating furnace applications. This relay conforms to international standards like EN/IEC 60068, IEC 61373, UL 508, CSA C22.2 No 14-13 and certifications like UL and CSA. Besides the existing standard screw connection for input and output, SSD provides more wiring options like the spring or screw pluggable input connectors, and telescopic or clamp cage output terminals.
Brand
Schneider Electric
Range
Harmony Solid State Relays
Part No
SSD1A320BDRC1
Weight (kg)
0.32 kg
Type
Harmony Solid State Relays
Number of phases
1
Modular version
TRUE
Voltage type for actuating
DC
Rated control supply voltage DC
4…32 Volt
Switching at zero-crossing
TRUE
Datasheet for SSD1A320BDRC1 - Harmony, Solid state relay, 20 A, DIN rail mount, random switching, input 4...32 V DC, output 48...600 V AC - Schneider Electric - SSD1A320BDRC1