GV4PEM80N6
GV4PEM80N6
TeSys GV4 - thermal magnetic multifunction circuit breaker - 80A 3P - comp. lug - Schneider Electric - GV4PEM80N6
+VAT
SAVE 25% OFF List Price
Downloads
TeSys GV motor circuit breaker, 3 poles (3P), 80A/690V, for protection of 3-phase motors 22-37kW@400V. Multifunction circuit breaker, it provides thermal magnetic protection and advanced motor protection, breaking capacity Icu 50kA@400V, start-stop control by toggle, connection for bars or cables with lugs. Thermal protection adjustable by dials with a setting current Ir in range 40-80A and a selectable tripping class 10 or 20, magnetic protection at 17 In. Advanced protections are adjustable with a smartphone using wireless NFC and include short time delay protection Isd with a setting range 5-13 Ir, phase unbalance and loss protection, ground fault protection, locked rotor (jam), long start. It makes internal locations available for additional auxiliary contact blocks (OF, SD), and voltage trip units (MN, MX). It can be equiped externally with 1 or 2 auxiliary SDx modules in order to have alarming and fault differentiation. Multi standards certified (IEC, UL, CSA, CCC, EAC, Marine, ATEX), Green Premium compliant (RoHS/REACh).
Part No
GV4PEM80N6
Weight (kg)
1.43 kg
Type
TeSys Deca - frame 4
Datasheet for GV4PEM80N6 - TeSys GV4 - thermal magnetic multifunction circuit breaker - 80A 3P - comp. lug - Schneider Electric - GV4PEM80N6