GV4PEM115B
GV4PEM115B
TeSys GV4 - thermal magnetic multifunction circuit breaker - 115A 3P - Everlink - Schneider Electric - GV4PEM115B
+VAT
SAVE 25% OFF List Price
Downloads
TeSys GV motor circuit breaker, 3 poles (3P), 115A/690V, for protection of 3-phase motors 37-55kW@400V. Multifunction circuit breaker, it provides thermal magnetic protection and advanced motor protection, breaking capacity Icu 25kA@400V, start-stop control by toggle, connection by Everlink BTR screw terminals. Thermal protection adjustable by dials with a setting current Ir in range 65-115A and a selectable tripping class 10 or 20, magnetic protection at 17 In. Advanced protections are adjustable with a smartphone using wireless NFC and include short time delay protection Isd with a setting range 5-13 Ir, phase unbalance and loss protection, ground fault protection, locked rotor (jam), long start. It makes internal locations available for additional auxiliary contact blocks (OF, SD), and voltage trip units (MN, MX). It can be equiped externally with 1 or 2 auxiliary SDx modules in order to have alarming and fault differentiation. Multi standards certified (IEC, UL, CSA, CCC, EAC, Marine, ATEX), Green Premium compliant (RoHS/REACh).
Part No
GV4PEM115B
Weight (kg)
1.67 kg
Type
TeSys Deca - frame 4
Datasheet for GV4PEM115B - TeSys GV4 - thermal magnetic multifunction circuit breaker - 115A 3P - Everlink - Schneider Electric - GV4PEM115B
Download
You might also be interested in
Automation
VCD1
TeSys Vario - emergency stop switch disconnector - 32 A - on door - Schneider Electric - VCD1