GV4PE50N
GV4PE50N
TeSys GV4 - thermal magnetic circuit breaker - 50A 3P - with Everlink - Schneider Electric - GV4PE50N
+VAT
SAVE 25% OFF List Price
Downloads
TeSys GV motor circuit breaker, 3 poles (3P), 50A/690V, for protection of 3-phase motors 11-22kW@400V. It provides thermal magnetic protection and additional motor protection functions, breaking capacity Icu 50kA@400V, start-stop control by toggle, connection by Everlink BTR screw terminals. Thermal protection adjustable by dials with a setting current Ir in range 20-50A and a selectable tripping class 10 or 20, magnetic protection at 17 In. Additional protections have fixed pick-up and include short time delay protection Isd at 13 Ir, phase unbalance and loss protection, ground fault protection. It makes internal locations available for additional auxiliary contact blocks (OF, SD), and voltage trip units (MN, MX). Multi standards certified (IEC, UL, CSA, CCC, EAC, Marine, ATEX), Green Premium compliant (RoHS/REACh).
Part No
GV4PE50N
Weight (kg)
1.67 kg
Type
TeSys Deca - frame 4
Datasheet for GV4PE50N - TeSys GV4 - thermal magnetic circuit breaker - 50A 3P - with Everlink - Schneider Electric - GV4PE50N