GV4PE25N
GV4PE25N
TeSys GV4 - thermal magnetic circuit breaker - 25A 3P - with Everlink - Schneider Electric - GV4PE25N
Automation
+VAT
+VAT
SAVE 26% OFF List Price
Downloads
TeSys GV motor circuit breaker, 3 poles (3P), 25A/690V, for protection of 3-phase motors 5.5-11kW@400V. It provides thermal magnetic protection and additional motor protection functions, breaking capacity Icu 50kA@400V, start-stop control by toggle, connection by Everlink BTR screw terminals. Thermal protection adjustable by dials with a setting current Ir in range 10-25A and a selectable tripping class 10 or 20, magnetic protection at 17 In. Additional protections have fixed pick-up and include short time delay protection Isd at 13 Ir, phase unbalance and loss protection, ground fault protection. It makes internal locations available for additional auxiliary contact blocks (OF, SD), and voltage trip units (MN, MX). Multi standards certified (IEC, UL, CSA, CCC, EAC, Marine, ATEX), Green Premium compliant (RoHS/REACh).
Brand
Schneider Electric
Range
TeSys Deca - frame 4
Part No
GV4PE25N
Weight (kg)
1.67 kg
Type
TeSys Deca - frame 4
Datasheet for GV4PE25N - TeSys GV4 - thermal magnetic circuit breaker - 25A 3P - with Everlink - Schneider Electric - GV4PE25N
Download
You might also be interested in
Automation
XCKJ70511
Add to basket
HMIZECOV5
10.4-inch environment cover Harmony HMIGTO - Schneider Electric - HMIZECOV5
GS2AH560
External rotary handle, TeSys GS, red handle, front mounting, 2 positions I-O, IP65, for GS 630-800A IEC - Schneider Electric - GS2AH560
GV2L03
Motor circuit breaker, TeSys GV2, 3P, 0.4 A, magnetic, rotary handle, screw clamp terminals - Schneider Electric - GV2L03