GV4P115B
GV4P115B
TeSys GV4 - thermal magnetic circuit breaker - 115A 3P - with Everlink - Schneider Electric - GV4P115B
Automation
+VAT
+VAT
SAVE 25% OFF List Price
Downloads
TeSys GV motor circuit breaker, 3 poles (3P), 115A/690V, for protection of 3-phase motors 37-55kW@400V. It provides thermal magnetic protection and additional motor protection functions, breaking capacity Icu 25kA@400V, start-stop control by rotary handle, connection by Everlink BTR screw terminals. Thermal protection adjustable by dials with a setting current Ir in range 65-115A and a selectable tripping class 10 or 20, magnetic protection at 17 In. Additional protections have fixed pick-up and include short time delay protection Isd at 13 Ir, phase unbalance and loss protection, ground fault protection. It makes internal locations available for additional auxiliary contact blocks (OF, SD), and voltage trip units (MN, MX). Multi standards certified (IEC, UL, CSA, CCC, EAC, Marine, ATEX), Green Premium compliant (RoHS/REACh).
Brand
Schneider Electric
Range
TeSys Deca - frame 4
Part No
GV4P115B
Weight (kg)
1.84 kg
Type
TeSys Deca - frame 4
Datasheet for GV4P115B - TeSys GV4 - thermal magnetic circuit breaker - 115A 3P - with Everlink - Schneider Electric - GV4P115B