GV4LE50S
GV4LE50S
TeSys GV4 - magnetic circuit breaker - 50A 3P - with EverLink - Schneider Electric - GV4LE50S
+VAT
SAVE 25% OFF List Price
Downloads
TeSys GV motor circuit breaker, 3 poles (3P), 50A/690V, for protection of 3-phase motors 11-22kW@400V. It provides magnetic protection, breaking capacity Icu 100kA@400V, start-stop control by toggle, connection by Everlink BTR screw terminals. Magnetic protection adjustable by dial, setting range 6-14 In. It makes internal locations available for additional auxiliary contact blocks (OF, SD), and voltage trip units (MN, MX). To be used in association with a class 10 or 20 thermal overload relay to complete motor protection. Multi standards certified (IEC, CCC, EAC, Marine), Green Premium compliant (RoHS/REACh).
Part No
GV4LE50S
Weight (kg)
1.71 kg
Type
TeSys Deca - frame 4
Datasheet for GV4LE50S - TeSys GV4 - magnetic circuit breaker - 50A 3P - with EverLink - Schneider Electric - GV4LE50S