GV4LE25N
GV4LE25N
TeSys GV4 - magnetic circuit breaker - 25A 3P - with EverLink - Schneider Electric - GV4LE25N
Automation
+VAT
+VAT
SAVE 25% OFF List Price
Downloads
TeSys GV motor circuit breaker, 3 poles (3P), 25A/690V, for protection of 3-phase motors 5.5-11kW@400V. It provides magnetic protection, breaking capacity Icu 50kA@400V, start-stop control by toggle, connection by Everlink BTR screw terminals. Magnetic protection adjustable by dial, setting range 6-14 In. It makes internal locations available for additional auxiliary contact blocks (OF, SD), and voltage trip units (MN, MX). To be used in association with a class 10 or 20 thermal overload relay to complete motor protection. Multi standards certified (IEC, CCC, EAC, Marine), Green Premium compliant (RoHS/REACh).
Brand
Schneider Electric
Range
TeSys Deca - frame 4
Part No
GV4LE25N
Weight (kg)
1.65 kg
Type
TeSys Deca - frame 4
Datasheet for GV4LE25N - TeSys GV4 - magnetic circuit breaker - 25A 3P - with EverLink - Schneider Electric - GV4LE25N