GV4L115N6
GV4L115N6
TeSys GV4 - magnetic circuit breaker - 115A 3P - with compression lug - Schneider Electric - GV4L115N6
Automation
+VAT
+VAT
SAVE 26% OFF List Price
Downloads
TeSys GV motor circuit breaker, 3 poles (3P), 115A/690V, for protection of 3-phase motors 37-55kW@400V. It provides magnetic protection, breaking capacity Icu 50kA@400V, start-stop control by rotary handle, connection for bars or cables with lugs. Magnetic protection adjustable by dial, setting range 6-14 In. It makes internal locations available for additional auxiliary contact blocks (OF, SD), and voltage trip units (MN, MX). To be used in association with a class 10 or 20 thermal overload relay to complete motor protection. Multi standards certified (IEC, CCC, EAC, Marine), Green Premium compliant (RoHS/REACh).
Brand
Schneider Electric
Range
TeSys Deca - frame 4
Part No
GV4L115N6
Weight (kg)
1.64 kg
Type
TeSys Deca - frame 4
Datasheet for GV4L115N6 - TeSys GV4 - magnetic circuit breaker - 115A 3P - with compression lug - Schneider Electric - GV4L115N6