LC2D40AM7
LC2D40AM7
TeSys D reversing contactor - 3P(3 NO) - AC-3 - <= 440 V 40 A - 220 V AC coil - Schneider Electric - LC2D40AM7
Automation
+VAT
+VAT
SAVE 26% OFF List Price
Downloads
TeSys D reversing contactor, 3 poles (3NO), for motor control applications up to 40A/590V AC-3 (18.5kW@400V). It provides 220V 50/60Hz AC coils, 2NO+2NC built-in auxiliary contacts (NC mirror contacts), power connection by EverLink BTR screw connectors, control by screw clamp terminals. For operating rates until 3600 cycles/hour and environments until 60°C, it procures high reliability and durability. Compact (119mm width), DIN-rail mounting or screw fixing. With pre-wired reversing power connections, mechanical interlock (without electrical interlocking). Multi standards certified (IEC, UL, CSA, CCC, EAC, Marine), Green Premium compliant (RoHS/REACh).
Brand
Schneider Electric
Range
TeSys Deca contactors
Part No
LC2D40AM7
Weight (kg)
2.07 kg
Type
TeSys Deca contactors
Datasheet for LC2D40AM7 - TeSys D reversing contactor - 3P(3 NO) - AC-3 - <= 440 V 40 A - 220 V AC coil - Schneider Electric - LC2D40AM7