LC1DT60AM7
LC1DT60AM7
TeSys D contactor - 4P(4 NO) - AC-1 - <= 440 V 60 A - 220 V AC 50/60 Hz coil - Schneider Electric - LC1DT60AM7
+VAT
SAVE 25% OFF List Price
Downloads
TeSys D contactor, 4 poles (4NO), for non-inductive load applications up to 60A/440V AC-1. It provides a 220V 50/60Hz AC coil, 1NO+1NC built-in auxiliary contacts (NC mirror certified), power connections by EverLink BTR screw terminals and control by screw clamp terminals. For operating rates until 3600 cycles/hour and environments until 60°C, it procures high reliability and durability. Compact (70mm width), DIN-rail mounting or screw fixing. Multi standards certified (IEC, UL, CSA, CCC, EAC, Marine).
Part No
LC1DT60AM7
Weight (kg)
1.09 kg
Width
70
Rated control supply voltage AC 50 Hz
220 Volt
Rated control supply voltage AC 60 Hz
220 Volt
FALSE
Operating voltage AC 50 Hz
440 Volt
Depth
120
Operating voltage AC 60 Hz
440 Volt
Rated operation current Ie at AC-1, 400 V
Height
122
Voltage type for actuating
AC
Datasheet for LC1DT60AM7 - TeSys D contactor - 4P(4 NO) - AC-1 - <= 440 V 60 A - 220 V AC 50/60 Hz coil - Schneider Electric - LC1DT60AM7
Download
You might also be interested in
Control
ZBV5B
transformer block for light block with integral LED - 400V - Schneider Electric - ZBV5B