LC1DT32E7
LC1DT32E7
TeSys D contactor - 4P(4 NO) - AC-1 - <= 440 V 32 A - 48 V AC 50/60 Hz coil - Schneider Electric - LC1DT32E7
+VAT
SAVE 25% OFF List Price
Downloads
TeSys D contactor, 4 poles (4NO), for non-inductive load applications up to 32A/440V AC-1. It provides a 48V 50/60Hz AC coil, 1NO+1NC built-in auxiliary contacts (NC mirror certified), connection by screw clamp terminals. For operating rates until 3600 cycles/hour and environments until 60°C, it procures high reliability and durability. Compact (45mm width), DIN-rail mounting or screw fixing. Multi standards certified (IEC, UL, CSA, CCC, EAC, Marine).
Part No
LC1DT32E7
Weight (kg)
0.47 kg
Width
45
Rated control supply voltage AC 50 Hz
48 Volt
Rated control supply voltage AC 60 Hz
48 Volt
FALSE
Operating voltage AC 50 Hz
440 Volt
Depth
99
Operating voltage AC 60 Hz
440 Volt
Rated operation current Ie at AC-1, 400 V
Height
91
Voltage type for actuating
AC
Datasheet for LC1DT32E7 - TeSys D contactor - 4P(4 NO) - AC-1 - <= 440 V 32 A - 48 V AC 50/60 Hz coil - Schneider Electric - LC1DT32E7