LC1DT20P7
LC1DT20P7
TeSys D contactor - 4P(4 NO) - AC-1 - <= 440 V 20 A - 230 V AC 50/60 Hz coil - Schneider Electric - LC1DT20P7
Control
+VAT
+VAT
SAVE 26% OFF List Price
Downloads
TeSys D contactor, 4 poles (4NO), for non-inductive load applications up to 20A/440V AC-1. It provides a 230V 50/60Hz AC coil, 1NO+1NC built-in auxiliary contacts (NC mirror certified), connection by screw clamp terminals. For operating rates until 3600 cycles/hour and environments until 60°C, it procures high reliability and durability. Compact (45mm width), DIN-rail mounting or screw fixing. Multi standards certified (IEC, UL, CSA, CCC, EAC, Marine).
Brand
Schneider Electric
Range
TeSys Deca contactors
Part No
LC1DT20P7
Weight (kg)
0.39 kg
Type
TeSys Deca contactors
Type of electrical connection of main circuit
Screw connection
Width
45
Rated control supply voltage AC 50 Hz
230 Volt
Rated control supply voltage AC 60 Hz
230 Volt
Number of normally open contacts as main contact
Number of auxiliary contacts as normally closed contact
Number of auxiliary contacts as normally open contact
Modular version
FALSE
Operating voltage AC 50 Hz
440 Volt
Depth
92
Operating voltage AC 60 Hz
440 Volt
Rated operation current Ie at AC-1, 400 V
Voltage type for actuating
AC
Height
85
Datasheet for LC1DT20P7 - TeSys D contactor - 4P(4 NO) - AC-1 - <= 440 V 20 A - 230 V AC 50/60 Hz coil - Schneider Electric - LC1DT20P7