LC1D40008U7
LC1D40008U7
TeSys D contactor - 4P(2 NO + 2 NC) - AC-1 <= 440 V 60 A 240 V AC 50/60 Hz coil - Schneider Electric - LC1D40008U7
+VAT
SAVE 25% OFF List Price
Downloads
"TeSys Deca contactor, 4 poles (2NO/2NC),for load control applications in category AC-1." and for non-inductive load control applications up to 60A@60℃. It provides a 240V 50/60Hz standard AC coil,without built-in auxiliary contact, connection by screw clamp terminals. For operating rates until 3600 cycles/hour and environments until 60°C, it procures reliability and durability to standard applications. Very compact (55mm width), DIN-rail mounting or screw fixing. Multi standards certified (IEC, UL, CSA, CCC, EN).
Part No
LC1D40008U7
Weight (kg)
1.46 kg
85
Rated control supply voltage AC 50 Hz
240 Volt
Rated control supply voltage AC 60 Hz
240 Volt
FALSE
Operating voltage AC 50 Hz
125
Operating voltage AC 60 Hz
440 Volt
Rated operation current Ie at AC-1, 400 V
127
Datasheet for LC1D40008U7 - TeSys D contactor - 4P(2 NO + 2 NC) - AC-1 <= 440 V 60 A 240 V AC 50/60 Hz coil - Schneider Electric - LC1D40008U7