LC1D40008F7
LC1D40008F7
TeSys D contactor - 4P(2 NO + 2 NC) - AC-1 <= 440 V 60 A 110 V AC 50/60 Hz coil - Schneider Electric - LC1D40008F7
Control
+VAT
+VAT
SAVE 26% OFF List Price
Downloads
TeSys Deca contactor, 4 poles (2NO+2NC), for non-inductive load applications up to 60A/690V AC-1. It provides a 110V 50/60Hz AC coil, power connection by screw terminals, control connection by screw clamp terminals. For operating rates until 3600 cycles/hour and environments until 60°C, it procures high reliability and durability. Compact (85mm width), DIN-rail mounting or screw fixing. Without build-in auxiliary contacts, side and front mounting auxiliary contact blocks available (to be ordered separately). Multi standards certified (IEC, UL, CSA, CCC, EAC, Marine). Multi standards certified (IEC, UL, CSA, CCC, EAC, Marine).
Brand
Schneider Electric
Range
TeSys Deca contactors
Part No
LC1D40008F7
Weight (kg)
1.45 kg
Type
TeSys Deca contactors
Type of electrical connection of main circuit
Screw connection
Width
85
Rated control supply voltage AC 50 Hz
110 Volt
Rated control supply voltage AC 60 Hz
110 Volt
Number of normally closed contacts as main contact
Number of normally open contacts as main contact
Modular version
FALSE
Operating voltage AC 50 Hz
440 Volt
Depth
125
Operating voltage AC 60 Hz
440 Volt
Rated operation current Ie at AC-1, 400 V
Height
127
Voltage type for actuating
AC
Datasheet for LC1D40008F7 - TeSys D contactor - 4P(2 NO + 2 NC) - AC-1 <= 440 V 60 A 110 V AC 50/60 Hz coil - Schneider Electric - LC1D40008F7