LC1D40008G6
LC1D40008G6
TeSys D contactor - 4P(2 NO + 2 NC) - AC-1 - <= 440 V 60 A - 120 V AC 60 Hz coil - Schneider Electric - LC1D40008G6
+VAT
SAVE 25% OFF List Price
Downloads
TeSys Deca contactors have been designed for perfect integration into control systems. They can be used to create motor starters for almost any type of application. TeSys Deca contactors are available in 13 contactor ratings for inductive motor applications up to 150 full-load amps and resistive loads up to 200 amps. This 4 pole IEC contactor can be mounted on DIN rail or mounted directly to a panel. Contactor has two normally open and two normally closed power contacts. Power contacts have a 60A resistive load rating. Contactor is supplied with a 120 VAC 60 Hz coil. Screw clamp terminals are used for load and auxiliary connections. An extensive line of accessories makes it easy to meet the requirements of most applications. The contactor is 5.00 inches tall, 3.35 inches wide and 4.92 inches deep. It weighs 3.17 lbs. Contactor is certified to UL, CSA, IEC, CCC, EAC and Marine standards.
Part No
LC1D40008G6
Weight (kg)
1.48 kg
85
Rated control supply voltage AC 60 Hz
120 Volt
FALSE
Operating voltage AC 50 Hz
440 Volt
Operating voltage AC 60 Hz
125
Rated operation current Ie at AC-1, 400 V
127
Datasheet for LC1D40008G6 - TeSys D contactor - 4P(2 NO + 2 NC) - AC-1 - <= 440 V 60 A - 120 V AC 60 Hz coil - Schneider Electric - LC1D40008G6