LC1D12ED
LC1D12ED
TeSys D contactor - 3P(3 NO) - AC-3 - <= 440 V 12 A - 48 V DC coil - Schneider Electric - LC1D12ED
Control
+VAT
+VAT
SAVE 25% OFF List Price
Downloads
TeSys D contactor, 3 poles (3NO), for motor control applications up to 12A/690V AC-3/3e (5.5kW@400V). It provides a 48V DC coil with transient suppressor module, 1NO+1NC built-in auxiliary contacts (NC mirror certified), connection by screw clamp terminals. For operating rates until 3600 cycles/hour and environments until 60°C, it procures high reliability and durability. Compact (45mm width), DIN-rail mounting or screw fixing. Multi standards certified (IEC, UL, CSA, CCC, EAC, Marine).
Brand
Schneider Electric
Range
TeSys Deca contactors
Part No
LC1D12ED
Weight (kg)
0.52 kg
Type
TeSys Deca contactors
Type of electrical connection of main circuit
Screw connection
Width
45
Rated operation power at AC-3, 400 V
5.5
Number of normally open contacts as main contact
Number of auxiliary contacts as normally closed contact
Number of auxiliary contacts as normally open contact
Modular version
FALSE
Depth
86
Rated operation current Ie at AC-1, 400 V
Height
77
Rated operation current Ie at AC-3, 400 V
Rated control supply voltage DC
48 Volt
Voltage type for actuating
DC
Datasheet for LC1D12ED - TeSys D contactor - 3P(3 NO) - AC-3 - <= 440 V 12 A - 48 V DC coil - Schneider Electric - LC1D12ED