ATS22D32S6U
ATS22D32S6U
softstarter-ATS22-control110V-power 208V(7.5hp)/230V(10hp)/460V(20hp)/575V(25hp) - Schneider Electric - ATS22D32S6U
Automation
+VAT
+VAT
SAVE 25% OFF List Price
Downloads
This Altistart 22 soft starter can feed 3-phase asynchronous motors in supply line connection. It has a rating of 32A, a rated power from 7.5HP to 25HP and a rated voltage from 230V to 575V AC. It is designed for simple and complex machines such as centrifugal and piston pumps, fans, screw compressors and material handling equipment. Slim form factor improves versatility; allows mounting in frames of any kind of machines. It features an Integrated bypass, this reduces noise and decreases heat dissipation. Compatibility with SoMove software allows configurations and settings to be easily transferred, meaning spares can be quickly installed. It provides smooth starting for your machinery, avoiding mechanical stresses and extending their service life.
Brand
Schneider Electric
Range
Altistart 22
Part No
ATS22D32S6U
Weight (kg)
5.67 kg
Type
Altistart 22
With display
FALSE
Rated control supply voltage AC 50 Hz
110 Volt
Rated operating voltage Ue
208…600 Volt
Rated control supply voltage AC 60 Hz
110 Volt
Release class
Other
Rated operation current Ie at 40 °C Tu
32
Internal bypass
TRUE
Torque control
TRUE
Rated power three-phase motor, inline, at 230 V
Voltage type for actuating
AC/DC
Rated power three-phase motor, inline, at 400 V
Degree of protection (IP)
IP20
Integrated motor overload protection
Function
Single direction
Rated surrounding temperature without derating
Datasheet for ATS22D32S6U - softstarter-ATS22-control110V-power 208V(7.5hp)/230V(10hp)/460V(20hp)/575V(25hp) - Schneider Electric - ATS22D32S6U
Download
You might also be interested in
Automation
VCF0
TeSys Vario - emergency stop switch disconnector - 25 A - on door - Schneider Electric - VCF0
Add to basket
VCF6GEN
TeSys Vario enclosed, emergency switch disconnector, 140A, IP65, long handle - Schneider Electric - VCF6GEN