ATS22D47S6
ATS22D47S6
soft starter-ATS22-control 220V-power 230V(11kW)/400...440V(22kW)/500V(30kW) - Schneider Electric - ATS22D47S6
Automation
+VAT
+VAT
SAVE 25% OFF List Price
Downloads
This Altistart 22 soft starter can feed 3-phase asynchronous motors in supply line connection. It has a rating of 47A, a rated power from 11kW to 30kW and a rated voltage from 230V to 500V AC. It is designed for simple and complex machines such as centrifugal and piston pumps, fans, screw compressors and material handling equipment. Slim form factor improves versatility; allows mounting in frames of any kind of machines. It features an Integrated bypass, this reduces noise and decreases heat dissipation. Compatibility with SoMove software allows configurations and settings to be easily transferred, meaning spares can be quickly installed. It provides smooth starting for your machinery, avoiding mechanical stresses and extending their service life.
Brand
Schneider Electric
Range
Altistart 22
Part No
ATS22D47S6
Weight (kg)
5.67 kg
Type
Altistart 22
With display
FALSE
Rated control supply voltage AC 50 Hz
230 Volt
Rated operating voltage Ue
230…600 Volt
Rated control supply voltage AC 60 Hz
220…230 Volt
Release class
Other
Rated operation current Ie at 40 °C Tu
47
Internal bypass
TRUE
Torque control
TRUE
Rated power three-phase motor, inline, at 230 V
Rated power three-phase motor, inline, at 400 V
Rated control supply voltage DC
24 Volt
Voltage type for actuating
AC/DC
Function
Single direction
Integrated motor overload protection
Degree of protection (IP)
IP20
Rated surrounding temperature without derating
Datasheet for ATS22D47S6 - soft starter-ATS22-control 220V-power 230V(11kW)/400...440V(22kW)/500V(30kW) - Schneider Electric - ATS22D47S6