Right angled rear terminal extension for TeSys Giga contactor LC1G265-500, 3 Pole - Schneider Electric - LA9G3682
+VAT
SAVE 25% OFF List Price
Downloads
These accessories are right angled rear terminal extension bars for TeSys Giga 265-500 contactor. It is used to 3 Poles electrical circuit. These terminal extensions can be attached to the standard terminals. The rated current is up to 500 A. It can cover -25°C to 60°C operation ambient air temperature, No derating up to 3000m altitude. Green Premium compliant (RoHs/Reach).
Brand
Schneider Electric
Range
TeSys Giga contactors
Part No
LA9G3682
Weight (kg)
0.70 kg
Type
TeSys Giga
Accessory
TRUE
Spare part
FALSE
Type of accessory/spare part
Connection technique
Datasheet for LA9G3682 - Right angled rear terminal extension for TeSys Giga contactor LC1G265-500, 3 Pole - Schneider Electric - LA9G3682