GV5P150F
GV5P150F
Motor circuit breaker, TeSys GV5, 3P, 150A, Icu 36kA, thermal magnetic - Schneider Electric - GV5P150F
Automation
+VAT
+VAT
SAVE 25% OFF List Price
Add to basket
Fast Track Delivery Product
Downloads
TeSys GV motor circuit breaker, 3 poles (3P), 150A/690V, for protection of 3-phase motors 55-75kW@400V. It provides thermal magnetic protection and additional protections, breaking capacity Icu 36kA, start-stop control by rotary handle, connection for bars or cables with lugs (direct connection of cables with additional connectors). Thermal protection adjustable by dials with a setting current Ir in range 70-150A and a selectable tripping class 5, 10 or 20, magnetic protection at 15 In. Additional protections with fixed pick-up include short time delay protection Isd at 13 Ir, phase unbalance and loss protection. It makes internal locations available for additional auxiliary contact blocks (OF, SD), and voltage trip units (MN, MX). Multi standards certified (IEC, UL, CSA, CCC, EAC, Marine), Green Premium compliant (RoHS/REACh).
Brand
Schneider Electric
Range
TeSys Giga circuit-breakers
Part No
GV5P150F
Weight (kg)
2.11 kg
Type
TeSys GV5, GV6
Datasheet for GV5P150F - Motor circuit breaker, TeSys GV5, 3P, 150A, Icu 36kA, thermal magnetic - Schneider Electric - GV5P150F
Download
You might also be interested in
Automation
TM5C24D12R
compact I/O expansion block TM5 - 36 I/O - 24 DI - 12 DO relay - Schneider Electric - TM5C24D12R
Add to basket
ESETBSCZSTXAZZ
DF10N
Fuse carrier TeSys DF, Neutral 32A, fuse size 10x38 mm, with tubular link - Schneider Electric - DF10N