GV4PB115N
GV4PB115N
Motor circuit breaker, TeSys GV4, 3P, 115A, Icu 50kA, thermal magnetic multifunction, UL489 - Schneider Electric - GV4PB115N
+VAT
SAVE 25% OFF List Price
Downloads
TeSys GV motor circuit breaker, 3 poles (3P), 115A/690V, for protection of 3-phase motors 37-55kW@400V. Multifunction circuit breaker UL489 compliant, it provides thermal magnetic protection and advanced motor protection, breaking capacity Icu 50kA@400V, start-stop control by toggle, connection by Everlink BTR screw terminals. Thermal protection adjustable by dials with a setting current Ir in range 65-115A, a selectable tripping class 10 or 20, rated tripping current 125%, magnetic protection at 17 In. Advanced protections are adjustable with a smartphone using wireless NFC and include short time delay protection Isd with a setting range 5-13 Ir, phase unbalance and loss protection, ground fault protection, locked rotor (jam), long start. It makes internal locations available for additional auxiliary contact blocks (OF, SD), and voltage trip units (MN, MX). It can be equiped externally with 1 or 2 auxiliary SDx modules in order to have alarming and fault differentiation. Multi standards certified (IEC, UL 489, CSA C22.2 N°5), Green Premium compliant (RoHS/REACh).
Part No
GV4PB115N
Weight (kg)
1.70 kg
Type
TeSys Deca - frame 4
Datasheet for GV4PB115N - Motor circuit breaker, TeSys GV4, 3P, 115A, Icu 50kA, thermal magnetic multifunction, UL489 - Schneider Electric - GV4PB115N