K10D002UCH
K10D002UCH
Harmony K1, K2, Cam changeover switch, 2 poles, with off position, 60° switching angle,10 A, for Ø 16 or 22 mm - Schneider Electric - K10D002UCH
+VAT
SAVE 25% OFF List Price
Downloads
This Harmony K10 complete cam switch/selector switch has 2 poles (2P). It also has a rating of 10A, a screw clamp mounting mode and a metallic color with black marking. It has "1 - 0 - 2" marking to indicate the position of the switch. This metal head complete cam switch/selector switch is designed to meet most industrial and process control application thanks to a compact size, an easy integration with 16mm and 22mm diameter units and has several selection functions. It has a 60 degree between its switching positions. IP65 on its front part allows for installation in harsh (heavy) environment or outdoor.
Part No
K10D002UCH
Weight (kg)
0.07 kg
Model
Reverser
Type of control element
Long turning handle
Number of poles
2
FALSE
Rated operation current Ie at AC-3, 400 V
Suitable for intermediate mounting
Suitable for floor mounting
Datasheet for K10D002UCH - Harmony K1, K2, Cam changeover switch, 2 poles, with off position, 60° switching angle,10 A, for Ø 16 or 22 mm - Schneider Electric - K10D002UCH