XVS72BMBP
XVS72BMBP
Electronic Alarm PNP Black - Schneider Electric - XVS72BMBP
Control
+VAT
+VAT
SAVE 25% OFF List Price
Downloads
This black electronic alarm is part of the range of multi sound sirens and alarms Harmony XVS. This multisound alarm provides 16 tones and is supplied pre-cabled. It can be supplied with 12V to 24V DC and features PNP output type. It allows imple integration with your applications featuring a compact body that’s 20% thinner than the competition. Its protection index is IP54. It weighs 180g. It provides PC (polycarbonate) terminal cover and ABS (acrylonitrile butadiene-styrene) body part. It is designed for long distance signaling applications, used mainly on conveyor belts, automated industrial trucks and on the doors of electrical control panels. It is CE, UL and CSA certified. It can be mounted on 72mm DIN rail.