VLS3P025R1
VLS3P025R1
Disconnect switch, TeSys VLS, body switch, 25A, 15HP at 480VAC, UL508, three phase, 5kA SCCR, size 1, DIN rail mount - Schneider Electric - VLS3P025R1
+VAT
SAVE 25% OFF List Price
Downloads
These TeSys VLS disconnect switches are for integration into control systems in applications like material handling, HVAC, pumping, solar energy, mining and many more. This family of disconnect switches has switches ranging from 16A to 125A. The 16A, 25A, 32A, 40A and 63A disconnect switches are UL508 motor disconnect switches rated. The 30A, 63A, 80A, 100A and 125A disconnect switches are UL98 non fusible disconnect switch rated. This 25A disconnect switch has 3 normally open poles and mounts on DIN rail. Per UL and CSA this this disconnect switch has a 1.5 HP rating at 120 VAC and a 3 HP at 240 VAC single phase. Per UL and CSA this disconnect switch has a 7.5 HP rating at 200 to 208 VAC and 240 VAC, a 15 HP rating at 480 VAC and a 20 HP rating at 600 VAC three phase. Per UL508A this this disconnect switch has up to a 5 kA at 600 V short circuit current rating (SCCR) with a 30A Type RK5 fuse maximum. Per IEC requirements, this disconnect switch has a 11 kW rating at 400 V, a 15 kW rating at 500 V and a 22 kW rating at 690V three phase. The screw clamp terminals will accept 10 mm solid or 16 mm stranded wire. The clamps will also accept solid or stranded wire from 18 AWG to 6 AWG. This disconnect switch is 3.07 inches tall, 1.42 inches wide and 2.95 inches deep. The switch weighs 0.30 lbs. There are many handles and accessories available this TeSys VLS disconnect switch. This TeSys VLS disconnect switch is cULus Listed and meets IEC 60947-3 requirements.
Part No
VLS3P025R1
Weight (kg)
0.17 kg
Type
Tesys VLS
Datasheet for VLS3P025R1 - Disconnect switch, TeSys VLS, body switch, 25A, 15HP at 480VAC, UL508, three phase, 5kA SCCR, size 1, DIN rail mount - Schneider Electric - VLS3P025R1