Disconnect switch, TeSys VLS, adapter for VLSH3S7RD and VLSH3S7BD handles, for 7mm shaft, for VLS3P030R2 to VLS3P125R2 - Schneider Electric - VLSHA7
+VAT
SAVE 25% OFF List Price
Downloads
These TeSys VLS disconnect switches are for integration into control systems in applications like material handling, HVAC, pumping, solar energy, mining and many more. This family of disconnect switches has switches ranging from 16A to 125A. The 16A, 25A, 32A, 40A and 63A disconnect switches are UL508 motor disconnect switches rated. The 30A, 63A, 80A, 100A and 125A disconnect switches are UL98 non fusible disconnect switch rated. This adaptor is used when rear mounting a VLSH3S7RD or VLSH3S7BD handle. This black adaptor handle is for use with a VLS3P032R2, VLS3P063R2, VLS3P080R2, VLS3P100R2 or VLS3P125R2 DIN rail mount disconnect switch. Must purchase VLSS1507N, VLSS3007N or VLSS5007N 7 mm shaft extension separately. Rotary handle is 1.28 inches tall, 1.28 inches wide and 1.31 inches deep. The handle weighs 0.02 lbs. Adaptor handle is cULus Listed and meets IEC 60947-3 requirements.
Part No
VLSHA7
Weight (kg)
0.13 kg
Type
Tesys VLS
Datasheet for VLSHA7 - Disconnect switch, TeSys VLS, adapter for VLSH3S7RD and VLSH3S7BD handles, for 7mm shaft, for VLS3P030R2 to VLS3P125R2 - Schneider Electric - VLSHA7