Change-over connection bar, for TeSys Giga contactor LC1G630-800, 3 pole - Schneider Electric - LA9G3752
Control
+VAT
+VAT
SAVE 25% OFF List Price
Downloads
These accessories are change-over bars for TeSys Giga 630-800 contactor. It is used to 3 Poles electrical circuit. These terminal extensions can be attached to the standard terminals. The rated current is up to 800 A. It can cover -25°C to 60°C operation ambient air temperature, No derating up to 3000m altitude. Green Premium compliant (RoHs/Reach).
Brand
Schneider Electric
Range
TeSys Giga contactors
Part No
LA9G3752
Weight (kg)
5.31 kg
Accessory
TRUE
Spare part
FALSE
Type of accessory/spare part
Connection technique
Datasheet for LA9G3752 - Change-over connection bar, for TeSys Giga contactor LC1G630-800, 3 pole - Schneider Electric - LA9G3752