K10C003NCH
K10C003NCH
cam stepping switch - 1 pole - 60° - 10 A - for Ø 16 or 22 mm - Schneider Electric - K10C003NCH
+VAT
SAVE 25% OFF List Price
Downloads
This Harmony K10 cam stepping switch has 1 pole (1P). It also has a rating of 10A, a screw clamp mounting mode and a metallic color with black marking. It has "1 - 2 - 3" marking to indicate the position of the switch. This metal head cam stepping switch is designed to meet most industrial and process control application thanks to a compact size, an easy integration with 16mm and 22mm diameter units and has several selection functions. It has a 60 degree between its switching positions. IP65 on its front part allows for installation in harsh (heavy) environment or outdoor.
Part No
K10C003NCH
Weight (kg)
0.06 kg
Model
Level switch
Type of control element
Short thumb-grip
Number of poles
1
Suitable for distribution board installation
Rated operation current Ie at AC-3, 400 V
Suitable for intermediate mounting
Suitable for floor mounting
Datasheet for K10C003NCH - cam stepping switch - 1 pole - 60° - 10 A - for Ø 16 or 22 mm - Schneider Electric - K10C003NCH