K10B002QCH
K10B002QCH
cam stepping switch - 1 pole - 60° - 10 A - for Ø 16 or 22 mm - Schneider Electric - K10B002QCH
Control
+VAT
+VAT
SAVE 25% OFF List Price
Downloads
"This product is part of the Harmony K range, an offer of Ø 16-22mm rotary cam switches." "This cam switch comes with standard handle and 0 - 1 - 2 black marking metallic legend." "The switch features 60° switching angle and 270° - 330° - 30° right switching position." "It is a 1-pole stepping switch with a rated voltage of 400V AC/220V DC and a conventional free air thermal current of 10A." "It is furnished with screw clamp terminals for electrical connection." "It offers electrical durability of about 100 million cycles and mechanical durability of about 1 million cycles. It is an IP20/IP65 rated product." "The cam switch dimensions are 30mm (width) x 76mm (depth) x 30mm (height). It weighs 0.035kg." "It is ideal for oil and gas, food and beverage, packaging, kneading trough and vegetable cutting machine applications." "This product is certified by CULus. It meets CENELEC EN 50013, EN/IEC 60947-3 and EN/IEC 60947-5-1 standards." "It supports front mounting method into a Ø 16mm or Ø 22mm panel cutout." "Modular rotary cam switches from 10A to 150A with plastic or metal heads meet most industrial applications."
Brand
Schneider Electric
Range
Harmony K
Part No
K10B002QCH
Weight (kg)
0.05 kg
Type
Harmony K
Type of electrical connection of main circuit
Screw connection
With zero (off) position
TRUE
With retraction in 0-position
FALSE
Type of control element
Long turning handle
Model
Level switch
Housing material
Other
Degree of protection (IP), front side
IP65/IP67
Rated permanent current Iu
10
Complete device in housing
TRUE
Suitable for front mounting
Degree of protection (NEMA), front side
Other
Number of poles
1
Suitable for distribution board installation
FALSE
Rated operation current Ie at AC-3, 400 V
Suitable for intermediate mounting
Suitable for floor mounting
Datasheet for K10B002QCH - cam stepping switch - 1 pole - 60° - 10 A - for Ø 16 or 22 mm - Schneider Electric - K10B002QCH