K10H014UCH
K10H014UCH
cam changeover switch - 4-pole - 60° - 10 A - for Ø 16 or 22 mm - Schneider Electric - K10H014UCH
Control
+VAT
+VAT
SAVE 25% OFF List Price
Downloads
This Harmony K10 complete cam switch/selector switch has 4 poles (4P). It also has a rating of 10A, a screw clamp mounting mode and a metallic color with black marking. It has "1 - 2" marking to indicate the position of the switch. This metal head complete cam switch/selector switch is designed to meet most industrial and process control application thanks to a compact size, an easy integration with 16mm and 22mm diameter units and has several selection functions. It has a 60 degree between its switching positions. IP65 on its front part allows for installation in harsh (heavy) environment or outdoor.
Brand
Schneider Electric
Range
Harmony K
Part No
K10H014UCH
Weight (kg)
0.09 kg
Type
Harmony K
Type of electrical connection of main circuit
Screw connection
With zero (off) position
FALSE
With retraction in 0-position
FALSE
Type of control element
Long turning handle
Model
Reverser
Housing material
Other
Degree of protection (IP), front side
IP65/IP67
Rated permanent current Iu
10
Complete device in housing
TRUE
Degree of protection (NEMA), front side
Other
Number of poles
4
Suitable for front mounting
TRUE
Suitable for distribution board installation
Rated operation current Ie at AC-3, 400 V
Suitable for intermediate mounting
Suitable for floor mounting
Datasheet for K10H014UCH - cam changeover switch - 4-pole - 60° - 10 A - for Ø 16 or 22 mm - Schneider Electric - K10H014UCH