K1D012UCH
K1D012UCH
cam changeover switch - 2-pole - 90° - 12 A - for Ø 22 mm - Schneider Electric - K1D012UCH
Control
+VAT
+VAT
SAVE 25% OFF List Price
Range
Harmony K
Part No
K1D012UCH
Weight (kg)
0.17 kg
Type
Harmony K
With retraction in 0-position
FALSE
Type of electrical connection of main circuit
Screw connection
With zero (off) position
FALSE
Type of control element
Long turning handle
Model
Reverser
Rated operation power at AC-3, 400 V
1.5
Housing material
Plastic
Degree of protection (IP), front side
IP65/IP67
Rated permanent current Iu
12
Complete device in housing
TRUE
Suitable for front mounting
TRUE
Number of poles
2
Suitable for distribution board installation
Rated operation current Ie at AC-3, 400 V
Suitable for intermediate mounting
Suitable for floor mounting
Datasheet for K1D012UCH - cam changeover switch - 2-pole - 90° - 12 A - for Ø 22 mm - Schneider Electric - K1D012UCH