9013FRG22J22Q8
9013FRG22J22Q8
Square D Pumptrol, water pump switch 9013FR, adjust diff., 22 12 PSI, reverse action - Telemecanique Sensors - 9013FRG22J22Q8
Automation
+VAT
+VAT
SAVE 25% OFF List Price
Downloads
This product is part of the Nema Pressure Switches range, an offer of water pump switches. This water pump switch has 2 normally open, snap action, DPST-DB (double pole single throw, double break) form XX contacts and a pressure setting value of 22psi to 12psi. The pump switch with a pressure sensor size of 45psi (10psi to 45psi), an adjustable range on rising pressure of 4psi to 25psi and approximate adjustable differential of 6psi to 20psi. It is furnished with screw clamp terminals for electrical connection and 0.25inch NPSF internal for fluid connection. This reverse action switch has a diaphragm actuator which can be operated from any position and adjustable differential scale for internal settings. The enclosure is made of polypropylene. It is available in size of 2.78inch (W) x 3.76inch (D) x 3.71inch (H) and weighs 1lb. It is suitable for pressure controlling or monitoring of water pumps, compressors, agricultural/irrigation water systems, moulding presses, injection moulders, grinding machines, machining centres, complex and special machines. It is an IP20 and NEMA 1 rated product. This product is certified by CE, CSA and UL. Meets UL 508 and NSF ANSI 61 Annex G standards. The type FRG is reverse acting, the contacts open on falling pressure. Every pressure switch has two operating points, one on rising pressure and one of falling pressure. Power pressure switch rated for the direct control of motors in pump applications. Rugged, robust construction provides a long life and years of uninterrupted, worry-free service. Electromechanical switch to monitor and control pressure conditions for industrial and end-users applications.
Brand
Telemecanique Sensors
Range
NEMA Industrial Pressure Switches
Part No
9013FRG22J22Q8
Weight (kg)
0.45 kg
Type
Datasheet for 9013FRG22J22Q8 - Square D Pumptrol, water pump switch 9013FR, adjust diff., 22 12 PSI, reverse action - Telemecanique Sensors - 9013FRG22J22Q8