LTMR100EFM
LTMR100EFM
Motor Management, TeSys T, motor controller, Ethernet/IP, Modbus/TCP, 6 inputs, 3 outputs, 5 to 100A, 100 to 240 VAC - Schneider Electric - LTMR100EFM
Control
+VAT
+VAT
SAVE 25% OFF List Price
Downloads
TeSys T is a motor management system that provides full motor monitoring, control, and protection when used with short circuit protection and a contactor. TeSys T manages most critical processes while reducing downtime and increasing productivity. TeSys T is a flexible system that integrates seamlessly into your automation system through five major communication protocols. TeSys T predicts what will happen in the process, as it accurately monitors current, voltage, and power over a wide range. This controller is the central component in the motor management system. The module manages the basic functions of the motor management system. It manages the measurement of 3 phase current via integral current transformers from 0.4 to 100 A or up to 810 A by external current transformers. It also measures ground current with internal or external ground sensors, motor temperature and the inputs and outputs for the various motor control modes, detected fault management and other functions. Ethernet/IP and Modbus/TCP protocol is used by this controller. Ethernet TCP/IP communication is used. This module has 6 discrete logic inputs, 3 relay logic outputs and a relay output for detected fault signaling overload relay. The current range of this controller is 5 to 100 amperes. 120 to 240 VAC is used to power this controller. Controller has the following certifications: UL, CSA NOM, ATEX, BV, EAC, RINA, LROS, DNV, ABS, GL, KERI, RMRoS, C-Tick and CCC.
Brand
Schneider Electric
Range
TeSys T
Part No
LTMR100EFM
Weight (kg)
0.54 kg
Type
TeSys T
Current detection module
TRUE
Input for thermistor connection
TRUE
Number of outputs, with contact
5
Rated voltage Ue at AC 50 Hz
93.5…264 Volt
Type of electrical connection for auxiliary- and control current circuit
Screw connection
Type of interface
Other
Rated operating frequency
50…60 Hertz
Rated operation current Ie
5…100 Ampere
Input for analogue temperature sensor
Input for earth fault detection
Type of connection system
Screw connection
Degree of protection (IP)
IP20
Voltage detection module
FALSE
Rated voltage Ue at AC 60 Hz
93.5…264 Volt
Datasheet for LTMR100EFM - Motor Management, TeSys T, motor controller, Ethernet/IP, Modbus/TCP, 6 inputs, 3 outputs, 5 to 100A, 100 to 240 VAC - Schneider Electric - LTMR100EFM