9012GAW25
9012GAW25
Automation
+VAT
+VAT
SAVE 26% OFF List Price
Downloads
This product is part of the Nema Pressure Switches range, an offer of electromechanical pressure switches. This electromechanical pressure switch has 2 (normally closed - normally opened), DPDT-DB (double pole double throw, double break), form ZZ, snap action contacts and a range on decreasing pressure of 3psi to 150psi. The pressure switch with an approximate adjustable differential at mid range of 6psi to 30psi and a maximum pressure of 475psi. It is furnished with screw clamp terminals for electrical connection and 0.25inch 18 NPTF for fluid connection. This switch has a diaphragm actuator which can be operated from any position, adjustable differential scale for internal settings and regulation of 2 thresholds. Offers mechanical durability of about 5 million operating cycles. The enclosure is made of die cast aluminium alloy 380. It is available in size of 3.5inch (W) x 2.63inch (D) x 5.55inch (H) and weighs 3lb. It is suitable for pressure controlling or monitoring of water pumps, compressors, agricultural/irrigation water systems, moulding presses, injection moulders, grinding machines, machining centres, complex and special machines. It is a NEMA 4/4X/13 rated product. This product is certified by CE, CSA and UL. Meets UL 508 standards. Single stage pressure switch is control circuit rated device used in pneumatic or hydraulic systems on a wide variety of machine and process applications to protect the equipment and control or monitor the system pressure.